Ročníkovka sem, ročníkovka tam...

21. května 2013 v 17:59 | Lucie z Kreuzbergu |  Zápisníček
Ročníkovka... Od prváku se na ní u nás všichni těší jen kvůli těm 14 dnům volna, které máme na její vypracování. Ale není to nic jednoduchého. Ideální je, když už na konci druháku víte, o čem chcete psát, seženete vedoucího práce, který je ochotný to s vámi napsat a přes prázdniny na tom začnete pomalinku dělat.
Jenže i tak to není nic jednoduchého. Já jsem si vybrala téma už v prváku. Jenže mi ho všichni rozmlouvali a pak jsem se dozvěděla, že učitelka, kterou jsem chtěla za vedoucí práce, si bere jen jednoho člověka a toho už má. Super... Začalo nové hledání tématu. No, vlastně moc ne, protože už předtím mi moje učitelka dramaťáku nabídla zpracovat jako ročníkovou práci náš divadelní soubor, ve kterém hraji.
Tak jsem si říkala, jak na to o prázdninách sednu, začnu si vyhledávat materiály,... A nic! Za celé ty dva měsíce jsem se zmohla na osnovu (kterou jsem pak ještě asi 5x předělávala.)
A pak přišlo září. Třeťák. Do konce září jsme měli nahlásit témata a vedoucí prací. Žádný problém.
Moje vedoucí mi doporučila kontaktovat paní Šrámkovou z Databáze českého amatérského divadla, abych nepsala o něčem, co už je někde napsané. Šup, e-mail napsán a odeslán, ale nikde žádná odpověď. Ta přišla až po měsíci a všechny mé představy o ročníkovce se rozsypaly. Nechci to víc rozepisovat, to bych opsala celou metodiku práce... S vyplazeným jazykem Smějící se Nakonec jsem tedy lehce změnila svůj původní záměr. Spíš zprůměrovala původní záměr s odpovědí pí. Šrámkové.
A pak to začalo... Dotazníky, shánění materiálů, psaní, vyhodnocení dotazníků, psaní, psaní, psaní... Pak mojí geniální hlavu ještě na základě výsledků dotazníků napadlo udělat rozhovory s nejoblíbenějšími herci dle respondentů.
Volno bylo pryč a já si lámala hlavu s tím, jak napíšu těch 20 stránek, což byl minimální rozsah, když jsem neměla ani deset stran...
Jenže pak se to zlomilo... Začala jsem počítat, co tam chci ještě napsat. Zjistila jsem, že až to napíšu, budu mít celkem zhruba 24 stran. Výborně!
Práci jsme měli odevzdat před jarními prázdninami. Po dohodě s vedoucími jsme je všichni ale odevzdali až po prázdninách.
A jak to dopadlo? Z počátku jsem se obávala, že nenapíšu ani těch 20 stran. Výsledek? 42 stran čistého textu!! + 36 stran příloh.
Ale to ještě není všechno. Čekala mě obhajoba. Z té jsem měla snad největší strach, protože jsem vůbec nevěděla, kudy do toho. Druháci se vždycky chodí na obhajoby dívat. Jenže já loni v té době byla se sborem na hudebním festivalu, takže jsem obhajoby neviděla. Zde ovšem skvěle zafungovala má vedoucí, která mi přesně řekla, co mám do obhajoby dát.
Tak přišly dny obhajob. Já jsem obhajovala první den jako předposlední. Celý den jsem byla v pohodě, ale když přišel poslední blok prací, začala nervozita a adrenalin stoupat. O to víc, když přede mnou obhajoval spolužák, který mluvil strašně zajímavě, ale taky strašně dlouho. A pak... jsem šla já. Hrozně nervózní. Bez desek, bez papíru. Text obhajoby jsem měla v hlavě. Nepřipravovala jsem si ho, řídila jsem se podle odkazů v prezentaci. Tak jsem si tam stoupla a v rukou drtila ovladač od projektoru, který stejně nefungoval. Ale já jsem byla klidnější, protože jsem měla něco v ruce.
Nervozita opadla, když jsem došla ke slidu "Dotazy". Pak přišlo poděkování a řeč vedoucího práce. Tu jsem nějak nevnímala a čekala jen na slova "Práci přijímám." A těch slov jsem se dočkala. Usmívající se
To jsem já při obhajobě... :)

Jedna z úvodních stran mé práce. Schválně, máte delší název školy než my? Smějící se

Abyste trošku věděli, o čem má práce je, tady je anotace:
Ochotnická činnost v Třešti se datuje již do 1. poloviny 19. století. Nejdelší historii ze současných aktivních spolků hrajících v Třešti ochotnické divadlo má Divadelní soubor Karla Čapka založený v roce 1923. Tato práce zpracovává činnost tohoto souboru v letech 2007 - 2012, tedy dobu, kdy soubor působí jako občanské sdružení. V práci jsou také představeni herci, kteří se v diváckém průzkumu umístili na nejvyšších příčkách.

Jedna ze stránek příloh. Mě se na ní mooooc líbí ten popisek fotky... Smějící se

Nyní bych zde ještě jednou ráda poděkovala mé vedoucí práce Mgr. Ladislavě Vrbkové, mojí mamce, vedoucí DS Karla Čapka Mgr. Daně Obrdlíkové a všem ostatním, kteří mi v práci jakkoli pomohli.

Tak a to je vše. Teď víte, čím jsem se půl roku zabývala a proč se tady tedy toho moc nedělo... Mrkající
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Fucktard Fucktard | Web | 21. května 2013 v 19:01 | Reagovat

Wow, nestačím se divit, jak je to na každé škole rozdílné. My měli minimální rozsah deset stránek, ale na druhou stranu jsme nedostali žádné volno na psaní, takže jsme byli všichi pěkně naštvaní, když jsme zjistili, že ostatní školy na psaní ročníkovek vždy studenty na nějakou dobu uvolní. Co se týče mě, tak já vše nechal na poslední chvíli a taky to tak dopadlo. Nás obhajování teprve čeká a už se nemůžu dočkat, až to budu mít z krku :D.

2 Lucie z Kreuzbergu Lucie z Kreuzbergu | 21. května 2013 v 20:19 | Reagovat

[1]: Záleží na škole a na oboru... ;-) U nás se ročníkovky píšou na dvou oborech. Na našem je na vypracování volno, na tom druhém volno nemají, mají menší rozsah a jejich práce je zaměřená víc prakticky.
Já jsem to psala v podstatě taky na poslední chvíli. :-D No, z naší třídy vlastně všichni :-D Jak jsem psala, ukecali jsme to, aby nám na to dali ještě prázdniny, protože jinak by to neodevzdal nikdo...
Co se týče obhajoby, tak jsem se těšila, až to budu mít za sebou :-) Rozhodně doporučuji si to předtím zkusit nanečisto, alespoň prvních pár slidů z prezentace. Člověk je pak míň nervózní. ;-)

3 Terka Terka | E-mail | Web | 21. května 2013 v 21:11 | Reagovat

My ročníkovku prý budeme psát, učitelka nám na to dá čas o letních prázdninách, ale nevím jak to vlastně bude..

Studuješ v Třešti? tam se narodila moje babička a tuším, že tam nějakou dobu i žila :)

Že není delší název školy? Střední odborná škola Josefa Sousedíka ve Vsetíně.. bohužel nám po sloučení vzali název.. a od první července u nás ve městě proběhne sloučení zdravky a gymplu - Masarykovo gymnázium a střední zdravotnická škola ve Vsetíně.. ach jo, to slučování je více než trapné. :-?

4 Lucie z Kreuzbergu Lucie z Kreuzbergu | 21. května 2013 v 21:44 | Reagovat

[3]: Ne ne, studuju ve Znojmě. V Třešti bydlím ;-)
No, my máme tenhle název od letoška, kdy nás sloučili... Dvě naprosto rozdílné školy... A rozhodli o tom ti, kteří nikdy ty školy neviděli... Možná na papíře :-D Naše škola a obchodka leží v podstatě na opačných koncích města... Aspoň toho starého, historického... ;-)

5 Terka Terka | E-mail | Web | 22. května 2013 v 20:20 | Reagovat

[4]: Tak to to sloučení máme docela podobné. Nás - jako obchodku - sloučili s tím Sousedíkem, kde jsou obory jako kuchař/číšník, cukrář, maturitní gastronomie, automechanici, obráběči kovů, apod. Taky je to to samé co zdravka a gympl - co ty dvě školy mají společného? Ani nejsou na stejné úrovni. Měli sloučit zdravku se strojkou a bylo by vyřešeno :) Taky jsme měli školu na opačném konci města.. nechápu.

6 Síma :P Síma :P | 30. ledna 2014 v 23:04 | Reagovat

A to je přesně to, proč se ročníkovky bojím. :D Třeťák bude masakrujícíí :D

7 Lucie z Kreuzbergu Lucie z Kreuzbergu | Web | 31. ledna 2014 v 16:41 | Reagovat

[6]: Radši bych znova psala ročníkovku, než maturovala :-P :D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama