Leden 2013

Listopadová úvaha

20. ledna 2013 v 21:16 | Lucie z Kreuzbergu |  Ze školy...
Zřejmě si říkáte, že jsem se zbláznila. Za okny je plno sněhu, mrzne až praští a měsíc sice máme od "l", ale listopad to vážně není. Vím, že máme leden, ale dovolím se ohlédnout zpět k podzimu a uveřejním svou 1. slohovou práci 3. ročníku SŠ, jejíž téma znělo: "Listopadová úvaha".

Listopadová úvaha

Listopad. Že si připomínáme ty, kteří tu již s námi nejsou, a slavíme výročí sametové revoluce, ví snad každý. Že padá listí ze stromů, slyšíme dokonce v názvu měsíce. A že přijíždí sv. Martin na bílém koni, ví každé malé dítě. Ale co jiného kromě sněhu nám přináší tento světec?
Když se řekne sv. Martin, každému se snad hned po bílém koni vybaví scéna s žebrákem. Martin na cestě potkává žebráka, který je celý prokřehlý. Neváhá, přetne svůj plášť v půli a část daruje žebrákovi, i když ví, že ho za to čeká trest. Proč? Znehodnotil totiž svou uniformu římského vojáka. Mně se při této legendě vybaví biblický citát: "Cokoli jste udělali pro jednoho z mých nejposlednějších bratří, pro mne jste udělali." (Mt 25, 40) Není snad důležitější blaho bližních než vlastní blaho? Nebo alespoň pomoc potřebným? Bohužel v dnešní době většina myslí jen na sebe. Na to, aby měla nejnovější telefon, počítač, auto, dům, který nikdo jiný nemá, a spoustu dalších nepotřebných věcí. Vždyť na ulici denně potkáváme mnoho lidí, ale v tom spěchu si ani nevšimneme nebo ani nechceme všimnout, že je něco tíží. Lidem, kteří vybírají peníze na chudé a nemocné, nevěříme a vyhýbáme se jim. Asi jedinou sbírkou u nás, které jsme se naučili věřit, je Tříkrálová sbírka. Ale i tak se najdou tací, kteří se na koledníky zle oboří. A když jsou koledníčci malí, mnohdy je takovéto jednání dožene až k slzám.
Vezměme si tedy ze světce slavícího v listopadu svátek ponaučení. On se nebál pomáhat těm, kteří to potřebovali. Je tedy opravdu tak velký problém občas přispět do nějaké sbírky nebo třeba jen pomoci paní z naší ulice s taškami s nákupem? Musíme opravdu vyhazovat oblečení, které se nám už nelíbí, do koše, když existuje charita, která toto oblečení může poskytnout potřebným?