Dlažební kostka vypravuje

14. dubna 2012 v 18:32 | Lucie z Kreuzbergu |  Ze školy...
Dlažební kostka vypravuje - slohovka ještě ze základky, přesněji 1. slohová práce z 9. ročníku základní školy.

Dlažební kostka vypravuje

Ráda bych vám vyprávěla něco ze svého života. Jejda, promiňte! Málem bych zapomněla. Jsem dlažební kostka a je mi... No... Už jsem hodně stará. Říkáte si, co obyčejná dlažební kostka jako já může zažít? Spoustu věcí! Tak poslouchejte.

Na začátku jsem byla součástí velké skály. Ani si nepamatuji, kde ale to je jedno. Ta skála už tam stejně dávno nestojí. Jednou k ní přišli dělníci. Prý z rozkazu krále. Který to byl, to už vám také nepovím. Je to už dávno. Dělníci začali pracovat a práce jim šla od ruky. Já i moje sestřičky jsme byly šťastné, že budeme někomu užitečné.

Z toho místa, kde jsme se "narodily", nás koňskými povozy převážely do Prahy. Při cestě jsem pozorně poslouchala oba kočí, abych se dozvěděla, co se mnou bude dál. "Odvezeme je do Nekázanky," řekl jeden a druhý mu odporoval: "Ne, ne. Špatně si to pamatuješ. Plány se změnily. Tenhle vůz patří na Staroměstské náměstí." "Tak Staroměstské náměstí," řekla jsem si a jedna moje sestřička zvolala: "To bude určitě nějaké významné místo, když má tak vznešený název." Po zbytek cesty jsme se různě dohadovaly, ale když jsme dorazily na místo, řeč nám došla. "Vyložte je naproti orloji!" slyšela jsem něčí hlas. Opět přišli dělníci a všechny nás vyložili. Chvíli jsme tam jen tak ležely a pozorovaly okolí. Pak přišli jiní dělníci a začali námi dláždit nový chodník. Z mého nového místa jsem měla krásný výhled na orloj, ale i na celé náměstí.

Tím krásným výhledem jsem se kochala každý den. Prošly po mě stovky, ba tisíce lidí. Jednou přišel velký průvod se spoutanými muži. Spočítala jsem ty spoutané. Bylo jich dvacetsedm. Na pódiu sedělo spoustu jiných mužů oděných v černém. Okolo bylo mnoho lidí. Někteří plakali, jiní se smáli. Zpočátku jsem nevěděla, co to znamená. Z těch dvacetisedmi si vždy jednoho zavolali nahoru, něco řekli a potom ho nechali stít. Plakala jsem. Nechtěla jsem se na to dívat jako spousta ostatních lidí, ale musela jsem. Když to všechno skončilo, rozhostilo se obrovské ticho. Bylo slyšet jen krákání vran. Lidé se rozešli. Se sestřičkami jsme se o tom bavily a ty sestry, které byly na náměstí přímo před pódiem nám o tom poslaly zprávu. Popravovali české pány.

Čas plynul jako voda v nedaleké Vltavě. Další tisíce lidí na mně stanuly, aby si prohlédly dílo mistra Hanuše. A jak se na mně někteří lidé pohupovali, začala jsem se uvolňovat. Nechtěla jsem. Snažila jsem se udržet na svém místě, ale nepomohlo to. Jednoho dne jsem místo vedlé své sestřičky ležela na ní. Téměř každý, kdo prošel okolo, do mě kopnul. Vzdalovala jsem se od orloje a nějací nezbední kluci si se mnou začali házet. Házeli si tak dlouho, až mě hodili na čelní sklo jednoho auta. Samozřejmě že se rozbilo a ti nebzdení kluci utekli. Bylo mi zle. Věděla jsem, že to je špatně. Přijela policie a začali to vyšetřovat. Mě jednoduše vzali a hodili na zem.

Opět jsem ležela na zemi a znovu do mě všichni kopali. Při úklidu města mě nějací dělníci sebrali a odvezli pryč. Měla jsem radost, ale zároveň i strach, co se mnou bude. Dovezli mě do skladu, kde bylo spoustu věcí. mě hodili na hromadu s dlažebními kostkami. A tak ležím ve skladu. Já, dlažební kostka, která už toho tolik zažila!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Raven Izaya-san Raven Izaya-san | Web | 14. dubna 2012 v 19:15 | Reagovat

To je tak nádherný :-) Nikdy bych nevěřila že slohovka , jak něco vypravuje dlažební kostka může být tak hezká... ;-)

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 14. dubna 2012 v 19:47 | Reagovat

Pěkný příběh. :) Vzpomněla jsem si při čtení na kamarádku, která sbírala minerály a tak jí jiná kamarádka dala k Vánocům dlažební kostku.

3 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 14. dubna 2012 v 20:10 | Reagovat

Malý důkaz, že slohovka nemusí být nuda, jak si tolik lidí myslí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama