Jak šli zajíci do Betléma

2. října 2011 v 20:28 | Lucie z Kreuzbergu |  Ze školy...
Moje 1. slohová práce z prváku na téma: "Referát: Moje oblíbená knížka/film/divadelní představení"

Jak šli zajíci do Beltéma

Veselou vánoční pohádku "Jak šli zajíci do Betléma" napsal v roce 2007 Vlastimil Peška. Pan Peška, narozený v roce 1954, je hudebním skladatelem, režisérem, dramatikem, hercem a ředitelem brněnského Divadla Radost.


Hra je určena pro děti z mateřských škol a nižších tříd 1. stupně základní školy, ale i starší diváci se rozhodně nudit nebudou. Scénář je psán pro jednu až dvě herečky a několik loutek, v nastudování Divadelního souboru Karla Čapka z Třeště však neuvidíte ani jednu loutku. Všech rolí se výborně zhostily děti a mládež z již zmiňovaného souboru. Představení třešťských ochotníků režírovala Dana Obrdlíková. DS Karla Čapka vznikl v roce 1923 a v současné době má kolem šedesáti členů. Současně s pohádkou "Jak šli zajíci do Betléma" můžete v podání tohoto souboru vidět představení "Kabaret pro děti s čerty a čarodějnicemi", hru "Šlapky", komedii "Tři v tom" a připravuje se hra Jaroslava Vrchlického "Noc na Karlštejně".


V příběhu vystupuje několik postav: zajíc Ušák, zajíc Lojza, anděl, hvězda Kometa, král Kašpar, král Melichar, král Baltazar, vlk Herodes, Marie a Josef s Ježíškem a celým příběhem provází herečka - vypravěčka.
Děj se odehrává v předvánoční době. Anděl dvěma zajícům, Lojzovi a Ušákovi, zvěstuje, že se v Betlémě narodil Ježíšek. A tak se oba zajíci vedení hvězdou Kometou vydávají na dlouhou cestu do Betléma. Cestou potkají tři krále, které mlsný Lojza neustále prosí o mrkvičku. Král Baltazar nabídne Lojzovi místo mrkvičky banán. Zajíci se rozhodnou schovat si ho na cestu. Na kraji hlubokého černého lesa potkají poutníci zlého vlka Heroda, který je chce sežrat. Zajíci mu utečou a na paloučku se i s králi rozdělí o banán krále Baltazara, a když je Herodes dobíhá, odhodí banánovou slupku, která je zachrání před zlým vlkem. Nakonec se všichni šťastně dostanou až k jesličkám, kde najdou Ježíška s Josefem a Marií.


V hudebním doprovodu slyšíme klasické koledy, ale i písničky napsané přímo pro tuto hru. Tyto písně složili někteří členové souboru, protože v původním scénáři byly pouze texty. Scéna je velice jednoduchá a přesto krásná. Tvoří ji maskovací síť a několik umělých stromků.


Pohádka se mi líbí svou vtipností i divadelním zpracováním. Doporučila bych jí všem dětem, které mají rády legraci a vánoční příběhy, především ty pohádkové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama